אחרי חורף ארוך וגשום במיוחד, האביב הגיע באיחור אופנתי ועכשיו הוא נותן כניסה מרשימה! לצד הפריחה הנהדרת מגיעות גם פריחות מסוג אחר, אלרגיות, עקצוצים ושאר צרות. ד"ר גל נוימן, רופא הילדים ומנהל בית של בריאות, בנימינה מפרט:

"בימים אביביים אלו, האוויר מתמלא באבקני ברושים, דשא, מרווה, עצי זית ופקאן. לצד היופי של הפריחה ומזג האוויר הנעים יחסית, ישנם כמה סוגי תגובות פחות רצויים -
(1) תסמיני אלרגיה מסוג "קדחת השחת" - לפחות 15% מהאוכלוסיה בישראל ידועים כאלרגיים לפריחה, אבל גם באנשים שאינם ידועים כאלרגיים, יכולים להופיע בתקופה זו תסמינים כמו נזלת, שיעול, אודם/גרד בעיניים, צריבה/גרד בגרון, כאבי ראש מצחיים, גרד עורי או פריחה. במקרים הקשים יכולים להתפתח צרידות, קוצר נשימה של ממש, ואף התקפי אסתמה.
(2) עקצוצים וגרויים בעור - כמו הפרחים, גם החרקים נהנים מהאביב ומתרבים בלי סוף. האוויר מלא בחרקים מסוגים שונים - ברחשים, יבחושים, יתושים, חיפושיות, עכבישים ועוד. אלו יכולים לעקוץ ולגרום לתגובה עורית באזור העקיצות ומסביבן, וכאשר ישנו גרד, עצם הגירוד עלול להביא להחמרת הפריחה המקומית והתסמינים. בילדים, שנוטים לגרד אף יותר ממבוגרים, רואים לעיתים קרובות תסמינים חריפים יותר.
אז מה עושים? 
את הפריחה שסביבנו, איננו יכולים ואיננו רוצים להעלים. יחד עם זאת עלינו להיות מודעים לתזמון של פריחת האביב, לרוב בין מרץ למאי, ולדעת לייחס את הסימפטומים לתקופה זו ובכך לעשות את האבחנה הנכונה ולהיעזר בטיפול המתאים. לגבי החרקים, כדאי לא לחכות עד שאנחנו וילדינו נתמלא בעקיצות אלא מראש להצטייד בתכשיר דוחה חרקים לשימוש יומיומי. בנוסף, נקפיד על רשתות בחלונות ביתנו, מתקנים לדחיית חרקים (חשמליים או אחרים) בחדרי השינה ועוד. בחצרות הבית ניתן להדליק נרות ציטרונלה דוחי חרקים, ולאמיצים שביננו - ניתן לאכול שום טרי שידוע כדוחה יתושים (אבל גם בני אדם...).
במידה ולמרות הכל התפתחו סימפטומים שיכולים להתאים לאלרגיה עונתית, עליכם לפנות לרופא המטפל על מנת לאבחן ולקבל את הטיפול הדרוש. 
בהצלחה לכולנו, ואני מאחל הנאה מהעונה הקצרה והמקסימה הזו."

 

 

על הרעלות בטיפול תרופתי בילדים

דר.יוסי רוסמן מתראיין בנושא אלרגיה

על משחק ככלי טיפולי / אלירז וינברגר אנוש, קלינאית תקשורת

קרא עוד >>

על התקנים תוך רחמיים / דר.קרן בר יוסף, רופאת נשים

קרא עוד >>

על אלרגיות ועקיצות אביב / ד"ר גל נוימן

על אלרגיות ועקיצות אביב / ד"ר גל נוימן
קרא עוד >>

לזימון תורים

 

למידע עדכני על אירועים, הרצאות סדנאות הכנסו לדף הפייסבוק שלנו:

בית של בריאות